How to stop textbook publishers from milking students

7 Aug

Textbook prices are soaring. Since the late 1970s, the cost of college textbooks has increased by more than 1,000 percent. If the cost of milk had increased by this same rate, today we’d be paying more than $17 a gallon.

Through the 1980s, the price of textbooks increased three times the rate of inflation, and since the 1990s it has surged at four times inflation. As a result, the average undergraduate in America spends nearly $1,200 a year on textbooks and supplies. If milk had done the same, an average family in America would be spending more than $200,000 a year on dairy products alone.

Needless to say, today’s college students are being milked for every penny they have.

Read More

Advertisements
%d bloggers like this: